Man booker

the man booker prizes

The Man booker prize er en litteraturpris som utdeles hvert eneste år for den beste originale roman skrevet på engelsk. I 2013 ble også amerikanerne invitert til Bookerprisen,og i år ble de første amerikanerne nominert, tidligere var det kun forfattere fra Samveldet av nasjoner,Irland eller Zimbabwe.
Både Elida og Hardulest? (Clementine) har en del fokus på The Man booker Prize og det er ikke fritt for at en kan bli litt inspirert. Inne hos Elida fant jeg en liste med oversikt over alle nominerte og vinnere helt siden bookerprisen ble stiftet i 1969 og med tillatelse fra henne har jeg kopiert listen fra henne, du finner den litt lenger nede på siden her.

De som står med uthevet skrift har jeg lest, og det er ikke så mange enda men det er noe jeg skal jobbe litt med fremover. Vinnerne står øverst!

 

2016

 

  • Paul Beatty (US) – The Sellout (Oneworld)
  • Deborah Levy (UK) – Hot Milk (Hamish Hamilton, shortlist)
  • Graeme Macrae Burnett (UK) – His Bloody Project (Contraband. shortlist)
  • Ottessa Moshfegh (US) – Eileen (Jonathan Cape, shortlist)
  • David Szalay (Canada/UK) – All That Man Is (Jonathan Cape, shortlist)
  • Madeleine Thien (Canada) – Do Not Say We Have Nothing (Granta Books, shortlist)
  • J.M. Coetzee (Sør-Afrika/Australia) – The Schooldays of Jesus (Harvill Secker. longlist)
  • A.L. Kennedy (UK) – Serious Sweet (Jonathan Cape, longlist)
  • Ian McGuire (UK) – The North Water (Scribner UK, longlist)
  • David Means (US) – Hystopia (Faber & Faber, longlist)
  • Wyl Menmuir (UK) – The Many (Salt, longlist)
  • Virginia Reeves (US) – Work Like Any Other (Scribner UK, longlist)
  • Elizabeth Strout (US) – My Name is Lucy Barton (Viking, longlist)

 

 

 

 

 

2015

 

  • Bill Clegg (US) – Did You Ever Have a Family (Jonathan Cape)
  • Anne Enright (Ireland) – The Green Road (Jonathan Cape)
  • Marlon James (Jamaica) – A Brief History of Seven Killings (Oneworld Publications) Winner
  • Laila Lalami (US) – The Moor’s Account (Periscope, Garnet Publishing)
  • Tom McCarthy (UK) – Satin Island (Jonathan Cape)
  • Chigozie Obioma (Nigeria) – The Fishermen (ONE, Pushkin Press)
  • Andrew O’Hagan (UK) – The Illuminations (Faber & Faber)
  • Marilynne Robinson (US) – Lila (Virago)
  • Anuradha Roy (India) – Sleeping on Jupiter (MacLehose Press, Quercus)
  • Sunjeev Sahota (UK) – The Year of the Runaways (Picador)
  • Anna Smaill (New Zealand) – The Chimes (Sceptre)
  • Anne Tyler (US) – A Spool of Blue Thread (Chatto & Windus)
  • Hanya Yanagihara (US) – A Little Life (Picador)

 

 

2014

  • Richard Flanagan: The Narrow Road to the Deep North (vinner) AUSTRALIA
  • Joshua Ferris: To Rise Again at a Decent Hour (shortlist) USA
  • Karen Joy Fowler: We Are All Completely Beside Ourselves (shortlist) USA
  • Howard Jacobson: J (shortlist) STORBRITANNIA
  • Neel Mukherjee: The Lives of Others (shortlist) UK/INDIA
  • Ali Smith: How to be Both (shortlist) SKOTTLAND
  • Siri Hustvedt: Denne flammende verden (longlist) USA
  • Paul Kingsnorth: The Wake (longlist) STORBRITANNIA
  • David Mitchell: The Bone Clocks (longlist) STORBRITANNIA
  • David Nicholls: Us (longlist) UK
  • Joseph O’Neill: The Dog (longlist) IRLAND
  • Richard Powers: Orfeo (longlist) USA
  • Niall Williams: History of the Rain (longlist) IRLAND


2013

  • Eleanor Catton: The Luminaries (vinner) NEW ZEALAND
  • NoViolet Bulawayo: We Need New Names (shortlist) ZIMBABWE / Vi trenger nye navn
  • Jim Crace: Harvest (shortlist) UK
  • Ruth Ozeki: A Tale for the Time Being (shortlist) CANADA
  • Jhumpa Lahiri: The Lowland (shortlist) INDIA / Våtmarken
  • Colm Toibin: The Testament of Mary (shortlist) IRLAND
  • Tash Aw: Five Star Billionaire (longlist) TAIWAN/UK
  • Eve Harris: The Marrying of Chani Kaufman (longlist) UK
  • Richard House: Kills (longlist) KYPROS
  • Alison MacLeod: Unexploded (longlist) CANADA
  • Colum McCann: TransAtlantic (longlist) IRLAND
  • Charlotte Mendelson: Almost English (longlist) UK
  • Donal Ryan: The Spinning Heart (longlist) IRLAND

2012

  • Hilary Mantel: Bring Up the Bodies (vinner) UK
  • Tan Twan Eng: The Garden of Evening Mists (shortlist) MALAYSIA
  • Deborah Levy: Swimming Home (shortlist) UK/SØR-AFRIKA
  • Alison Moore: The Lighthouse (shortlist) UK
  • Will Self: Umbrella (shortlist) UK
  • Jeet Thayil: Narcopolis (shortlist) INDIA
  • Nicola Barker: The Yips (longlist) UK
  • Ned Beauman: The Teleportation Accident (longlist) UK
  • André Brink: Philida (longlist) SØR-AFRIKA
  • Michael Frayn: Skios (longlist) UK
  • Rachel Joyce: The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (longlist) UK
  • Sam Thompson: Communion Town (longlist) UK

2011

  • Julian Barnes: The Sense of an Ending (vinner) UK
  • Carol Birch: Jamrach’s Menagerie (shortlist) UK
  • Esi Edugyan: Half Blood Blues (shortlist)  CANADA
  • Stephen Kelman: Pigeon English (shortlist) UK
  • A.D. Miller: Snowdrops (shortlist) UK
  • Patrick deWitt: The Sisters Brothers (shortlist) CANADA
  • Sebastian Barry: On Canaan’s Side (longlist) IRLAND / Det lovede land
  • Yvvette Edwards: A Cupboard Full of Coats (longlist) UK
  • Alan Hollinghurst: The Stranger’s Child (longlist) UK
  • Patrick McGuinness: The Last Hundred Days (longlist) UK
  • Alison Pick: Far to Go (longlist) CANADA
  • Jane Rogers: The Testament of Jessie Lamb (longlist) UK
  • D.J. Taylor: Derby Day (longlist) UK

2010

  • Howard Jacobson: The Finkler Question UK
  • Peter Carey: Parrot and Olivier in America (shortlist) AUSTRALIA
  • Emma Donoghue: Room (shortlist) IRLAND
  • Damon Galgut: In a Strange Room (shortlist) SØR-AFRIKA
  • Tom McCarthy: C (shortlist) UK
  • Andrea Levy: The Long Song (shortlist) UK
  • Helen Dunmore: The Betrayal (longlist) UK
  • David Mitchell: The Thousand Autumns of Jacob de Zoet (longlist) UK
  • Lisa Moore: February (longlist) CANADA
  • Paul Murray: Skippy Dies (longlist) IRLAND
  • Rose Tremain: Trespass (longlist) UK
  • Christos Tsiolkas: The Slap (longlist) AUSTRALIA
  • Alan Warner: The Stars in the Bright Sky (longlist) UK

2009

  • Hilary Mantel: Wolf Hall (vinner) UK
  • A.S. Byatt: The Children’s Book (shortlist) UK
  • J.M. Coetzee: Summertime (shortlist) SØR-AFRIKA
  • Adam Foulds: The Quickening Maze (shortlist) UK
  • Simon Mawer: The Glass Room (shortlist) UK
  • Sarah Waters: The Little Stranger (shortlist) UK
  • Sarah Hall: How to Paint a Dead Man (longlist) UK
  • Samantha Harvey: The Wilderness (longlist) UK
  • James Lever: Me Cheeta (longlist) UK
  • Ed O’Loughlin: Not Untrue and Not Unkind (longlist) CANADA/IRLAND
  • James Scudamore: Heliopolis (longlist) UK
  • Colm Toibin: Brooklyn (longlist) IRLAND
  • William Trevor: Love and Summer (longlist) IRLAND

2008

  • Aravind Adiga: The White Tiger INDIA
  • Sebastian Barry: The Secret Scripture (shortlist) IRLAND
  • Amitav Ghosh: Sea of Poppies (shortlist) INDIA
  • Linda Grant: The Clothes on Their Backs (shortlist) UK
  • Philip Hensher: The Northern Clemency (shortlist) UK
  • Steve Toltz: A Fraction of the Whole (shortlist) AUSTRALIA
  • Gaynor Arnold: Girl in a Blue Dress (longlist) UK
  • John Berger: From A to X (longlist) UK
  • Mohammed Hanif: A Case of Exploding Mangoes (longlist) PAKISTAN
  • Michelle de Kretser: The Lost Dog (longlist) AUSTRALIA
  • Joseph O’Neill: Netherland (longlist) IRLAND
  • Salman Rushdie: The Enchantress of Florence (longlist) INDIA
  • Tom Rob Smith: Child 44 (longlist) UK
2007
  • Anne Enright: The Gathering (vinner) IRLAND
  • Nicola Barker: Darkmans (shortlist) UK
  • Mohsin Hamid: The Reluctant Fundamentalist (shortlist) UK/PAKISTAN
  • Lloyd Jones: Mister Pip (shortlist) NEW ZEALAND
  • Ian McEwan: On Chesil Beach (shortlist) UK
  • Indra Sinha: Animal’s People (shortlist) INDIA
  • Edward Docx: Self Help (longlist) UK
  • Tan Twan Eng: The Gift of Rain (longlist) MALAYSIA
  • Catherine O’Flynn: What Was Lost (longlist) UK
  • Peter Ho Davies: The Welsh Girl (longlist) UK
  • Nikita Lalwani: Gifted (longlist) INDIA
  • Michael Redhill: Consolation (longlist) CANADA
  • A.N. Wilson: Winnie and Wolf (longlist) UK

2006

  • Kiran Desai: The Inheritance of Loss INDIA
  • Kate Grenville: The Secret River (shortlist) AUSTRALIA
  • M.J. Hyland: Carry Me Down (shortlist) UK
  • Hisham Matar: In the Country of Men (shortlist) LIBYA/US
  • Edward St. Aubyn: Mother’s Milk (shortlist) UK
  • Sarah Waters: The Night Watch (shortlist) UK
  • Peter Carey: Theft (longlist) AUSTRALIA
  • Robert Edric: Gathering the Water (longlist) UK
  • Nadine Gordimer: Get a Life (longlist) SØR-AFRIKA
  • Andrew O’Hagan: Be Near Me (longlist) UK
  • Howard Jacobson: Kalooki Nights (longlist) UK
  • Mary Lawson: The Other Side of the Bridge (longlist) CANADA
  • Jon McGregor: So Many ways to Begin (longlist) UK
  • Claire Messud: The Emperor’s Children (longlist) CANADA
  • David Mitchell: Black Swan Green (longlist) UK
  • Naeem Murr: The Perfect Man (longlist) UK
  • James Lasdun: Seven Lies (longlist) UK
  • James Robertson: The Testament of Gideon Mack (longlist) UK
  • Barry Unsworth: The Ruby in Her Navel (longlist) UK

2005

  • John Banville: The Sea IRLAND
  • Julian Barnes: Arthur and George (shortlist) UK
  • Sebastian Barry: A Long Long Way (shortlist) IRLAND
  • Kazuo Ishiguro: Never Let Me Go (shortlist) UK
  • Ali Smith: The Accidental (shortlist) UK
  • Zadie Smith: On Beauty (shortlist) UK
  • Tash Aw: The Harmony Silk Factory (longlist) TAIWAN/UK
  • J.M. Coetzee: Slow Man (longlist) SØR-AFRIKA
  • Rachel Cusk: In the Fold (longlist) CANADA
  • Dan Jacobson: All for Love (longlist) SØR-AFRIKA
  • Marina Lewycka: A Short History of Tractors in Ukrainian (longlist) UK
  • Hilary Mantel: Beyond Black (longlist) UK
  • Ian McEwan: Saturday (longlist) UK
  • James Meek: The People’s Act of Love (longlist) UK
  • Salman Rushdie: Shalimar the Clown (longlist) INDIA
  • Harry Thompson: This Thing of Darkness (longlist) UK
  • William Wall: This is the Country (longlist)

2004

  • Alan Hollinghurst: The Line of Beauty UK
  • Achmat Dangor: Bitter Fruit (shortlist) SØR-AFRIKA
  • Sarah Hall: The Electric Michelangelo (shortlist) UK
  • David Mitchell: Cloud Atlas (shortlist) UK
  • Colm Tóibín: The Master (shortlist) IRLAND
  • Gerard Woodward: I’ll Go to Bed at Noon (shortlist) UK
  • Chimamanda Ngozi Adichie: Purple Hibiscus (longlist) NIGERIA
  • Nadeem Aslam: Maps for Lost Lovers (longlist) PAKISTAN
  • Nicola Barker: Clear (longlist) UK
  • John Bemrose: The Island Walkers (longlist) CANADA
  • Ronan Bennett: Havoc, in its Third Year (longlist) UK
  • Susanna Clarke: Jonathan Strange and Mr Norrell (longlist) UK
  • Neil Cross: Always the Sun (longlist) UK
  • Louise Dean: Becoming Strangers (longlist) UK
  • Lewis DeSoto: A Blade of Grass (longlist)
  • James Hamilton-Paterson: Cooking With Fernet Branca (longlist) UK
  • Justin Haythe: The Honeymoon (longlist) UK
  • Shirley Hazzard: The Great Fire (longlist) AUSTRALIA
  • Gail Jones: Sixty Lights (longlist) AUSTRALIA
  • Sam North: The Unnumbered (longlist) UK
  • Nicholas Shakespeare: Snowleg (longlist) UK
  • Matt Thorne: Cherry (longlist) UK

2003

  • DBC Pierre: Vernon God Little AUSTRALIA/MEXICO
  • Monica Ali: Brick Lane (shortlist) BANGLADESH/UK
  • Margaret Atwood: Oryx and Crake (shortlist) CANADA
  • Damon Galgut: The Good Doctor (shortlist) SØR-AFRIKA
  • Zöe Heller: Notes on a Scandal (shortlist) UK
  • Clare Morrall: Astonishing Splashes of Colour (shortlist) UK
  • Martin Amis: Yellow Dog (longlist) UK
  • Carol Birch: Turn Again Home (longlist) UK
  • Melvyn Bragg: Crossing the Lines (longlist) UK
  • J.M. Coetzee: Elizabeth Costello (longlist) SØR-AFRIKA
  • Julia Darling: The Taxi Driver’s Daughter (longlist) UK
  • Gerard Donovan: Schopenhauer’s Telescope (longlist) IRLAND
  • Barbara Gowdy: The Romantic (longlist) CANADA
  • Mark Haddon: The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (longlist) UK
  • Francis King: The Night of Time (longlist) SVEITS
  • Shena Mackay: Heligoland (longlist) SKOTTLAND
  • John Murray: Jazz etc (longlist) UK
  • Julie Myerson: Something Might Happen (longlist) UK
  • Tim Parks: Judge Savage (longlist) UK
  • Caryl Phillips: A Distant Shore (longlist) KARIBIA/UK
  • Jonathan Raban: Waxwings (longlist) UK
  • Graham Swift: The Light of Day (longlist) UK
  • Barbara Trapido: Frankie & Stankie (longlist) SØR-AFRIKA

2002

  • Yann Martel: Life of Pi CANADA
  • Rohinton Mistry: Family Matters (shortlist) INDIA
  • Carol Shields: Unless (shortlist) CANADA/US
  • William Trevor: The Story of Lucy Gault (shortlist) IRLAND
  • Sarah Waters: Fingersmith (shortlist) UK
  • Tim Winton: Dirt Music (shortlist) AUSTRALIA
  • Dannie Abse: The Strange Case of Dr Simmonds and Dr Glas (longlist) UK
  • John Banville: Shroud (longlist) IRLAND
  • Joan Barfoot: Critical Injuries (longlist) CANADA
  • William Boyd: Any Human Heart (longlist) GHANA/UK
  • Anita Brookner: The Next Big Thing (longlist) UK
  • Robert Edric: Peacetime (longlist) UK
  • Michael Frayn: Spies (longlist) UK
  • Linda Grant: Still Here (longlist) UK
  • Philip Hensher: The Mulberry Empire (longlist) UK
  • Howard Jacobson: Who’s Sorry Now? (longlist) UK
  • John McGregor: If Nobody Speaks of Remarkable Things (longlist) BERMUDA/UK
  • Will Self: Dorian (longlist) UK
  • Zadie Smith: The Autograph Man (longlist) UK
  • Colin Thubron: To the Last City (longlist) UK

2001

  • Peter Carey: True History of the Kelly Gang AUSTRALIA
  • Ian McEwan: Atonement (shortlist) UK
  • Andrew Miller: Oxygen (shortlist) UK
  • David Mitchell: number9dream (shortlist) UK
  • Rachel Seiffert: The Dark Room (shortlist) UK
  • Ali Smith: Hotel World (shortlist) UK
  • Beryl Bainbridge: According to Queeney (longlist) UK
  • Derek Beaven: If the Invader Comes (longlist) UK
  • Melvyn Bragg: A Son of War (longlist) UK
  • Ciarán Carson: Shamrock Tea (longlist) IRLAND
  • Steve Davies: The Element of Water (longlist) UK
  • Nadine Gordimer: The Pickup (longlist) SØR-AFRIKA
  • Patricia Grace: Dogside Story (longlist) NEW ZEALAND
  • Abdulrazak Gurnah: By the Sea (longlist) TANZANIA
  • Nick Hornby: How to be Good (longlist) UK
  • Zvi Jagendorf: Wolfy and the Strudelbakers (longlist) ISRAEL
  • James Kelman: Translated Accounts (longlist) SKOTTLAND
  • Eoin McNamee: The Blue Tango (longlist) IRLAND
  • Ferdinand Mount: Fairness (longlist) UK
  • V.S. Naipaul: Half a Life (longlist) TRINIDAD&TOBAGO
  • Philip Pullman: The Amber Spyglass (His Dark Materials #3) (longlist) UK
  • Manil Suri: The Death of Vishnu (longlist) INDIA
  • Jane Urquhart: The Stone Carvers (longlist) CANADA
  • Marina Warner: The Leto Bundle (longlist) UK

2000

  • Margaret Atwood: The Blind Assassin CANADA
  • Trezza Azzopardi: The Hiding Place (shortlist) UK
  • Michael Collins: The Keepers of Truth (shortlist) IRLAND
  • Brian O’Doherty: The Deposition of Father McGreevy (shortlist) IRLAND
  • Kazuo Ishiguro: When we were Orphans (shortlist) UK
  • Matthew Kneale: English Passengers (shortlist) UK

1999

  • J.M. Coetzee: Disgrace SØR-AFRIKA
  • Anita Desai: Fasting, Feasting (shortlist) INDIA
  • Michael Frayn: Headlong (shortlist) UK
  • Andrew O’Hagan: Our Fathers (shortlist) SKOTTLAND
  • Ahdaf Soueif: The Map of Love (shortlist) EGYPT
  • Colm Tóibín: The Blackwater Lightship (shortlist) IRLAND

1998

  • Ian McEwan: Amsterdam UK
  • Beryl Bainbridge: Master Georgie (shortlist) UK
  • Julian Barnes: England, England (shortlist) UK
  • Martin Booth: The Industry of Souls (shortlist) UK
  • Patrick McCabe: Breakfast on Pluto (shortlist) IRLAND
  • Magnus Mills: The Restraint of Beasts (shortlist) UK

1997

  • Arundhati Roy: The God of Small Things INDIA
  • Jim Crace: Quarantine (shortlist) UK
  • Mick Jackson: The Underground Man (shortlist) UK
  • Bernhard MacLaverty: Grace Notes (shortlist) IRLAND
  • Tim Parks: Europa (shortlist) UK
  • Madeleine St John: The Essence of the Thing (shortlist) AUSTRALIA

1996

  • Graham Swift: Last Orders UK
  • Margaret Atwood: Alias Grace (shortlist) CANADA
  • Beryl Bainbridge: Every Man for Himself (shortlist) UK
  • Seamus Deane: Reading in the Dark (shortlist) NORD-IRLAND
  • Shena Mackay: The Orchard on Fire (shortlist) SKOTTLAND
  • Rohinton Mistry: A Fine Balance (shortlist) INDIA

1995

  • Pat Barker: The Ghost Road UK
  • Justin Cartwright: In Every Face I Meet (shortlist) UK
  • Salman Rushdie: The Moor’s Last Sigh (shortlist) INDIA
  • Barry Unsworth: Morality Play (shortlist) UK
  • Tim Winton: The Riders (shortlist) AUSTRALIA

1994

  • James Kelman: How Late it Was, How Late UK
  • George Mackay Brown: Beside the Ocean of Time (shortlist) UK
  • Romesh Gunesekera: Reef (shortlist) SRI LANKA
  • Abdulrazak Gurnah: Paradise (shortlist) TANZANIA
  • Alan Hollinghurst: The Folding Star (shortlist) UK
  • Jill Paton Walsh: Knowledge of Angels (shortlist) UK

1993

  • Roddy Doyle: Paddy Clarke Ha Ha Ha IRLAND
  • Tibor Fischer: Under the Frog (shortlist) UK
  • Michael Ignatieff: Scar Tissue (shortlist) CANADA
  • David Malouf: Remembering Babylon (shortlist) AUSTRALIA
  • Caryl Phillips: Crossing the River (shortlist) KARIBIA/UK
  • Carol Shields: The Stone Diaries (shortlist) CANADA

1992

  • Michael Ondaatje: The English Patient CANADA
  • Barry Unsworth: The Sacred Hunger UK
  • Christopher Hope: Serenity House (shortlist) SØR-AFRIKA
  • Patrick McCabe: The Butcher Boy (shortlist) IRLAND
  • Ian McEwan: Black Dogs (shortlist) UK
  • Michèle Roberts: Daughters of the House (shortlist) UK

1991

  • Ben Okri: The Famished Road NIGERIA
  • Martin Amis: Time’s Arrow (shortlist) UK
  • Roddy Doyle: The Van (shortlist) IRLAND
  • Rohinton Mistry: Such a Long Journey (shortlist)
  • Timothy Mo: The Redundancy of Courage (shortlist) UK/KINA
  • William Trevor: Reading Turgenev (from Two Lives) (shortlist) IRLAND

1990

  • A.S. Byatt: Possession UK
  • Beryl Bainbridge: An Awfully Big Adventure (shortlist) UK
  • Penelope Fitzgerald: The Gate of Angels (shortlist) UK
  • John McGahern: Amongst Women (shortlist) IRLAND
  • Brian Moore: Lies of Silence (shortlist) IRLAND
  • Mordecai Richler: Solomon Gursky Was Here (shortlist) CANADA
1989
  • Kazuo Ishiguro: The Remains of the Day UK
  • Margaret Atwood: Cat’s Eye (shortlist) CANADA
  • John Banville: The Book of Evidence (shortlist) IRLAND
  • Sybille Bedford: Jigsaw (shortlist) TYSKLAND/UK
  • James Kelman: A Disaffection (shortlist) SKOTTLAND
  • Rose Tremain: Restoration (shortlist) UK

1988

  • Peter Carey: Oscar and Lucinda AUSTRALIA
  • Bruce Chatwin: Utz (shortlist) UK
  • Penelope Fitzgerald: The Beginning of Spring (shortlist) UK
  • David Lodge: Nice Work (shortlist) UK
  • Salman Rushdie: The Satanic Verses (shortlist) INDIA
  • Marina Warner: The Lost Father (shortlist) UK

1987

  • Penelope Lively: Moon Tiger UK
  • Nina Bawden: Circles of Deceit (shortlist) UK
  • Chinua Achebe: Anthills of the Savannah (shortlist) NIGERIA
  • Peter Ackroyd: Chatterton (shortlist) UK
  • Brian Moore: The Colour of Blood (shortlist) IRLAND
  • Iris Murdoch: The Book and the Brotherhood (shortlist) IRLAND

1986

  • Kingsley Amis: The Old Devils UK
  • Margaret Atwood: The Handmaid’s Tale (shortlist) CANADA
  • Paul Bailey: Gabriel’s Lament (shortlist) UK
  • Robertson Davies: What’s Bred in the Bone (shortlist) CANADA
  • Kazuo Ishiguro: An Artist of the Floating World (shortlist) UK
  • Timothy Mo: An Insular Possession (shortlist) UK/KINA

1985

  • Keri Hulme: The Bone People NEW ZEALAND
  • Peter Carey: Illywhacker (shortlist) AUSTRALIA
  • J.L. Carr: The Battle of Pollock’s Crossing (shortlist) UK
  • Doris Lessing: The Good Terrorist (shortlist) UK
  • Jan Morris: Last Letters from Hav (shortlist) UK
  • Iris Murdoch: The Good Apprentice (shortlist) IRLAND

1984

  • Anita Brookner: Hotel du Lac UK
  • J.G. Ballard: Empire of the Sun (shortlist) KINA/UK
  • Julian Barnes: Flaubert’s Parrot (shortlist) UK
  • Anita Desai: In Custody (shortlist) INDIA
  • Penelope Lively: According to Mark (shortlist) EGYPT
  • David Lodge: Small World (shortlist) UK

1983

  • J.M. Coetzee: Life and Times of Michael K SØR-AFRIKA
  • Malcolm Bradbury: Rates of Exchange (shortlist) UK
  • John Fuller: Flying to Nowhere (shortlist) UK
  • Anita Mason: The Illusionist (shortlist) UK
  • Salman Rushdie: Shame (shortlist) INDIA
  • Graham Swift: Waterland (shortlist) UK

1982

  • Thomas Keneally: Schindler’s Ark AUSTRALIA
  • John Arden: Silence Among the Weapons (shortlist) UK
  • William Boyd: An Ice-Cream War (shortlist) GHANA/SKOTTLAND
  • Lawrence Durrell: Constance, or Solitary Practices (shortlist) UK
  • Alice Thomas Ellis: The 27th Kingdom (shortlist) UK
  • Timothy Mo: Sour Sweet (shortlist) KINA/UK

1981

  • Salman Rushdie: Midnight’s Children INDIA
  • Molly Keane: Good Behaviour (shortlist) IRLAND
  • Doris Lessing: The Sirian Experiments (shortlist) UK
  • Ian McEwan: The Comfort of Strangers (shortlist) UK
  • Ann Schlee: Rhine Journey (shortlist) UK
  • Muriel Spark: Loitering With Intent (shortlist) SKOTTLAND
  • D.M. Thomas: The White Hotel (shortlist) UK

1980

  • William Golding: Rites of Passage UK
  • Anthony Burgess: Eartly Powers (shortlist) UK
  • J.L. Carr: A Month in the Country (shortlist) UK
  • Anita Desai: Clear Light of Day (shortlist) INDIA
  • Julia O’Faolain: No Country for Young Men (shortlist) UK
  • Alice Munro: The Beggar Maid (shortlist) CANADA
  • Barry Unsworth: Pascali’s Island (shortlist) UK

1979

  • Penelope Fitzgerald: Offshore UK
  • Thomas Keneally: Confederates (shortlist) AUSTRALIA
  • V.S. Naipaul: A Bend in the River (shortlist) TRINIDAD&TOBAGO
  • Julian Rathbone: Joseph (shortlist) UK
  • Fay Weldon: Praxis (shortlist) UK

1978

  • Iris Murdoch: The Sea, the Sea IRLAND/UK
  • Kingsley Amis: Jake’s Thing (shortlist) UK
  • André Brink: Rumours of Rain (shortlist) SØR-AFRIKA
  • Penelope Fitzgerald: The Bookshop (shortlist) UK
  • Jane Gardam: God on the Rocks (shortlist) UK
  • Bernice Rubens: A Five-Year Sentence (shortlist) UK

1977

  • Paul Scott: Staying On UK
  • Paul Bailey: Peter Smart’s Confessions (shortlist) UK
  • Caroline Blackwood: Great Granny Webster (shortlist) UK
  • Jennifer Johnston: Shadows on our Skin (shortlist) IRLAND
  • Penelope Lively: The Road to Lichfield (shortlist) EGYPT
  • Barbara Pym: Quartet in Autumn (shortlist) UK

1976

  • David Storey: Saville UK
  • André Brink: An Instant in the Wind (shortlist) SØR-AFRIKA
  • R.C. Hutchinson: Rising (shortlist) UK
  • Brian Moore: The Doctor’s Wife (shortlist) IRLAND
  • Julian Rathbone: King Fisher Lives (shortlist) UK
  • William Trevor: The Children of Dynmouth (shortlist) IRLAND

1975

  • Ruth Prawer Jhabvala: Heat and Dust UK/TYSKLAND
  • Thomas Keneally: Gossip from the Forest (shortlist) AUSTRALIA

1974

  • Nadine Gordimer: The Conservationist SØR-AFRIKA
  • Stanley Middleton: Holiday UK
  • Kingsley Amis: Ending Up (shortlist) UK
  • Beryl Bainbridge: The Bottle Factory Outing (shortlist) UK
  • C.P. Snow: In Their Wisdom (shortlist) UK

1973

  • J.G. Farrell: The Siege of Krishnapur UK/IRLAND
  • Beryl Bainbridge: The Dressmaker (shortlist) UK
  • Elizabeth Mavor: The Green Equinox (shortlist) UK
  • Iris Murdoch: The Black Prince (shortlist) IRLAND/UK

1972

  • John Berger: G UK
  • Susan Hill: Bird of Night (shortlist) UK
  • Thomas Keneally: The Chant of Jimmie Blacksmith (shortlist) AUSTRALIA
  • David Storey: Pasmore (shortlist) UK

1971

  • V.S. Naipaul: In a Free State UK/TRINIDAD & TOBAGO
  • Thomas Kilroy: The Big Chapel (shortlist) IRLAND
  • Doris Lessing: Briefing for a Descent Into Hell (shortlist) UK
  • Mordecai Richler: St Urbain’s Horseman (shortlist) CANADA
  • Derek Robinson: Goshawk Squadron (shortlist) UK
  • Elizabeth Taylor: Mrs Palfrey at the Claremont (shortlist) UK

1970 (Lost Man Booker Prize)

  • J.G. Farrell: Troubles UK/IRLAND
  • Nina Bawden: The Birds on the Trees (shortlist) UK
  • Shirley Hazzard: The Bay of Noon (shortlist) AUSTRALIA
  • Mary Renault: Fire from Heaven (shortlist) UK
  • Muriel Spark: The Driver’s Seat (shortlist) SKOTTLAND
  • Patrick White: The Vivisector (shortlist) UK
  • Brian Aldiss: The Hand-Reared Boy (longlist) UK
  • Paul Bailey: Trespasses (longlist) UK
  • H.E. Bates: A Little of What You Fancy? (longlist) UK
  • Melvyn Bragg: A Place in England (longlist) UK
  • Christy Brown: Down All the Days (longlist) IRLAND
  • Len Deighton: Bomber (longlist) UK
  • Elaine Feinstein: The Circle (longlist) UK
  • Reginald Hill: A Clubbable Woman (longlist) UK
  • Francis King: A Domestic Animal (longlist) SVEITS
  • David Lodge: Out of the Shelter (longlist) UK
  • Iris Murdoch: A Fairly Honourable Defeat (longlist) IRLAND
  • Shiva Naipaul: Fireflies (longlist) TRINIDAD&TOBAGO
  • Patrick O’Brian: Master and Commander (longlist) UK
  • Ruth Rendell: A Guilty Thing Surprised (longlist) UK

1970

  • Bernice Rubens: The Elected Member UK
  • A.L. Barker: John Brown’s Body (shortlist) UK
  • Elizabeth Bowen: Eva Trout (shortlist) IRLAND
  • Iris Murdoch: Bruno’s Dream (shortlist) IRLAND
  • William Trevor: Mrs Eckdorf in O’Neill’s Hotel (shortlist) IRLAND
  • T.W. Wheeler: The Conjunction (shortlist) UK

1969

  • P.H. Newby: Something to Answer For UK
  • Barry England: Figures in a Landscape (shortlist) UK
  • Nicholas Mosley: The Impossible Object (shortlist) UK
  • Iris Murdoch: The Nice and the Good (shortlist) IRLAND
  • Muriel Spark: The Public Image (shortlist) SKOTTLAND
  • G.M. Williams: From Scenes like This (shortlist) SKOTTLAND

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut / Endre )

Google+ photo

Du kommenterer med bruk av din Google+ konto. Logg ut / Endre )

Kobler til %s

Nye Muriel

Farger og fugler, fantasi og frihet

Marta Breens blogg

Hele Norge baker ikke

Sukkerrør

En blogg om bøker

Alureliterature

En blogg om bøker

Labbens bokblogg

There is no surer foundation for a beautiful friendship than a mutual taste in literature - P.G. Wodehouse

amylin's book chatter

En blogg om bøker

The Girl Who Reads

En blogg om bøker

Stjernekast

En blogg om bøker

Tjuetre 06.Com

En Bergenser leser bøker

rettfrahjerteblog.wordpress.com/

Straight from my heart

Kulturbloggen til guffen

En blogg om bøker

ebokhylla mi

En blogg om bøker

Bokelskerinnen

Med blikket på aktuelle bokutgivelser i inn-og utland

forfatterwannabe

drømmen om min roman i din bokhylle

Tea, Books & Gilmore Girls

En blogg om bøker

Forfatterfrue

Der ting som kyss og nyslått gress, sveler og nakne netter får plass. Men også motet til å kjempe, reisen fra syk til friskere og evnen til å "leve med".

Astri utan D

Film. Bøker. Musikk. ++

Alt du vet er feil

En blogg om bøker

Heges bokverden

En blogg om bøker

Endast Eböcker ...

En blogg om bøker

koffiehart

En blogg om bøker

Lesenyter

En blogg om bøker

✰ Skorpionen's hjørne

En blogg om bøker

Ariel

En blogg om bøker

Tones bokmerke

En blogg om bøker

Kort møte

Run mad as often as you choose, but do not faint

Les! Lue!

Norsk litteratur på finsk og finsk litteratur på norsk - Norjalaista kirjallisuutta suomeksi ja suomalaista kirjallisuutta norjaksi

Huset ved sjøen

Tanker om laust og fast

Hilsen fra Muscat!

En blogg om livet mitt i Oman

Lottens Bokblogg

Lottens tankar och funderingar om berättande i litteratur och film

lesehestkokken

bøker, vin & mat

My Criminal Mind

~En Bokblogg

Elise Cathrin

Alltid på eventyr med ei bok i handa!

EllenGry

Write - Laugh - Love -Cry - Smile and Live

Läsa och Skriva

Ett personligt bloggiversum om litteratur och skapande.

%d bloggers like this: